Poszukiwanie sensu życia jest jednym z najstarszych i najdonioślejszych, ale i najbardziej frustrujących zajęć ludzkości. Porażki w tym poszukiwaniu stanowią nie tylko przejaw dzisiejszych kryzysów kulturowych i cywilizacyjnych, lecz należą także do głównych ich powodów. Dzisiejsza sztuka i literatura niejako żywi się nimi. Kiedyś analizując dzieło literackie, należało odpowiedzieć na pytanie: "CO AUTOR CHCIAŁ PRZEZ TO POWIEDZIEĆ"; dziś nawet najwięksi autorzy poszukują jedynie nowych środków wyrażenia beznadziejności życia.
Michał Heller


Kiedy czytam, zawsze mam wrażenie, jakbym jadła. Natomiast potrzeba czytania jest jak nieznośny wilczy głód.

Susan Sontag


Literatura to próba zapisania na jakiś twardy dysk tego, co masz na pulpicie.
Agnieszka Wolny-Hamkało

czwartek, 26 lipca 2012

Bez fajerwerków


Etgar Keret, Nagle pukanie do drzwi, Warszawa 2012


No i nie wiem...
Nie wiem czy mi się podoba.
Chyba powinno, otwieram lodówkę, a tam - Keret. Otwieram szafę - Keret. Wszędzie Keret.
Nie znam wcześniejszych tomów opowiadań tego Autora, choć peany na cześć jego twórczości słychać z prawa i z lewa. Pewnie będę musiała nadrobić fatalne niedopatrzenie, a tymczasem do drzwi zapukano i ... wywabiono z niepamięci, lub jak wolicie: z półki, opowiadania i miniatury Jerzego Afansajewa. To było pierwsze skojarzenie - miniaturowy tomik Lustro porosłe mchem i opowiadania Ten skurwysyn aligator i Sufit. I Radioamator i mnóstwo innych równie precyzyjnych, krystalicznie czystych krótkich, a pojemnych tekstów.

Ale przecież Keret.
Kilka świetnych (sur)realistycznych migawek: Lieland, Jesus Christ, Siemion, Grzeczny chłopczyk, Co mamy w kieszeniach?, Złota rybka, Po końcu.
Kilka takich, o których zapomina się jeszcze w trakcie czytania. 
Kilka coś w sobie ma.
Kilka nie ma.

Oszczędność słów, ale emocjonalna precyzja do pozazdroszczenia. Mnóstwo trafnych obserwacji (nie)codziennego życia w miejscu, które samo z siebie jest dla Europejczyka egzotyczne. Dotykanie i drążenie czułych punktów, otwartych ran. Suma wszystkich strachów. Śmiech - żeby nie płakać. Płacz - żeby rozbroić.

Lubię krótkie formy; opowiadania, miniatury poetyckie; liryzowaną prozę, którą nie wiadomo jak zaklasyfikować gatunkowo. Lubię pogranicza i realizm magiczny.
Żałuję więc, że mnie Keret nie zaskoczył - nie rozczarował ale i nie zaskoczył. Liczyłam na fajerwerki...
A jednak wolę Mrożka, Afanasjewa, Grabińskiego, nieśmiertelnego Edgara Allana i bezkonkurencyjnego Cortazara. 

Może w poprzednich tomach ukryte są te pudła z fajerwerkami?
Poczytamy - zobaczymy.

 


5 komentarzy:

 1. Obserwuję sobie Twoje pisanie i widzę, że panują tu jakieś pustki w polu komentarzy. Może dlatego, że nie jest to przestrzeń masowej produkcji recenzji... A lubię tutaj bywać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No, pustki. Z masowością mam problemy w każdej dziedzinie życia;)Cieszę się, że zaglądasz. Może jak wrzesień rozwiąże mi ręce żłobkowo-szkolnie, pójdę w masowość recenzyjną? No, i wiesz - dwa blogi ciągnąć, dwoje dzieci, dwie roboty (trzy czasami...) i jednego menża, to trochę trudno;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masowo, niemasowo, przyjemnie tu u Ciebie. Więc niech Ci czasem z tego nadmiaru obowiązków nie przyjdzie do głowy zabieranie mi tej przestrzeni :)
  A co to za drugi blog? Bo tak szukam tutaj śladu do niego i nie widzę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz Czytelniku jak zmotywować Autora;) Choćby dla Cię jednej pisać będę. Bardzo lubię to moje pisanie. Już mnie zassało blogowanie. Już po mnie...
  Drugi tu: http://www.glusicadomowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Odkryłem doskonałość w twórczości tak dowcipnej,Bardzo polubiłem ten twój styl malowania szarej rzeczywistości w barwach uśmiechu,za to dziękuję.
  Ale zapytam czy nazwisko masz po obrączce czy z urodzenia,bo zapytać muszę z ciekawości.Moim tatą był Staś Nietresta a......bardzo dawno temu urodziła go Agnieszka Nietresta,gdzieś nad rzeczką Wartą ??
  Odpowiedz na skyp odbieram jako sailor267
  Dziękuję,emeryt zacznie cię czytać ,wpadłem w zachwyt nad bombiastym języczkiem.

  OdpowiedzUsuń

Pokrytykowałbyś trochę...:) Zapraszam

AddThis